Nezbytné bílkoviny – jak poznáte, že vašemu tělu chybí?

Bílkoviny tvoří nenahraditelnou součást jídelníčku. Pokud jich ve stravě nemáte dostatek, tak vaše tělo nebude správně fungovat a vy si koledujete nejen o nadbytečné kilogramy, ale i o vážné zdravotní problémy. Jsou totiž základním stavebním kamenem všech tkání, potřebujeme je k obnově buněk, k tvorbě svalů, k růstu. Podle jakých signálů poznáte, že vám chybí?

Nezbytné bílkoviny – jak poznáte, že vašemu tělu chybí?

Nadměrná chuť k jídlu

Honí vás mlsná i po tom, co jste se zrovna najedli? Na vině je s největší pravděpodobností nedostatek proteinů. Uberte na sacharidech a do stravy naopak přidejte maso i mléčné výrobky, zakomponovat můžete také potraviny rostlinného původu, jako jsou obiloviny, luštěniny, sójové produkty či zelenina. Dospělý člověk by měl denně přijmout 1 – 2 gramy bílkovin na jeden kilogram své tělesné hmotnosti. Pokud je taková „dávka“ nad vaše síly, sáhněte po speciálních potravinových doplňcích. Skvělou službu vám prokáže syrovátkový protein, který můžete přimíchat do vody či do mléka.

 

Neustálá únava

Rovněž za zvýšenou únavou, slabostí, vyčerpaností, ale i špatnou pamětí či problémy se soustředěním může stát nedostatek bílkovin. Proteiny totiž obsahují aminokyseliny, které jsou důležité nejen pro růst svalové hmoty, ale i pro přesun kyslíku do krevního oběhu, ovlivňují totiž centrální nervovou soustavu a fungování mozku.

 

Oslabená imunita

Býváte často nemocní, navzdory tomu, že se pravidelně dopujete vitamíny? Na vině mohou být opět bílkoviny. Právě ony se totiž podílí na budování zdravého imunitního systému – bez nich se obranyschopnost organismu snižuje. Jestli tedy bojujete s častými virózami a trápí vás neustálé nachlazení, pak kromě vitamínu C nezapomínejte doplňovat také bílkoviny.

 

Zhoršení kvality vlasů, nehtů i pleti

Nedostatek důležitých makroživin se projeví také na vzhledu. Jemné, roztřepené a vypadávající vlasy, suchá, šupinatá či popraskaná pleť nebo třepení a lámání nehtů – to jsou

jen některé příznaky, podle nichž poznáte, že vaše tělo přímo volá po bílkovinách. Tak mu je dopřejte!
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Opiště prosím bezpečnostní kód