Jaké jsou úsporné televize? Podíváme se, jak ušetřit!

Jaké jsou úsporné televize? Podíváme se, jak ušetřit!

Rozvoj nových technologií se na spotřebě televizí podepsal opravdu výrazně. Možná si ještě pamatujete, jak dobře se prodávaly plazmové televize – svého času to byly nejkvalitnější širokoúhlé obrazovky na trhu. Tak to zůstalo i nějakou dobu poté, co jim začaly konkurovat LCD televizory. Rozdíl v kvalitě plazmových a LCD televizí už byl ale před několika lety vyrovnán, a protože plazmové obrazovky nemohly stále lehčím a energeticky mnohem úspornějším LCD televizím konkurovat, od jejich výroby se časem upustilo.

Avšak i mezi jednotlivými LCD televizory najdete obrovské rozdíly ve spotřebě elektrické energie. Ta z velké části závisí na šířce úhlopříčky. Větší plocha znamená více rozsvícených diod a tím i vyšší spotřebu televize. Technologie použitá k výrobě obrazovky je v podstatě alfou i omegou spotřeby televize – množství energie potřebné k ozvučení a ostatnímu provozu je zanedbatelné a také u různých modelů velmi podobné.

 

Která technologie šetří víc?

Kdo hledá televizi s nízkou spotřebou, měl by se zaměřit především na LCD televizory s LED podsvícením. Tyto úsporné televize obsahují elektroluminiscenční diody, které podsvítí všechny body obrazovky, samotné pixely však žádné světlo nevyzařují. Jsou úspornější a také ekologičtější než klasické LCD televizory. Další generací těchto televizorů je technologie QLED. K vylepšení došlo především v barevnosti a pozorovacím úhlu.

Na jiném principu funguje technologie OLED. Každý z pixelů této televize vyzařuje světlo sám o sobě a svítivost jednotlivých pixelů je ovládána zvlášť. Kromě vyššího kontrastu to také znamená, že tmavé pixely elektrickou energii vůbec nespotřebovávají. Bohužel nelze s konečnou platností říci, která z technologií LED/QLED a OLED je energeticky úspornější. Při nákupu se tedy budete muset zaměřit na spotřebu každého jednotlivého modelu zvlášť.

Zachrání nás energetické štítky

A tím se dostáváme k energetickým štítkům. Na každém z těchto štítků naleznete třídu energetické účinnosti. Nejúspornější televize jsou označeny třídou A+++. Kromě toho se podívejte i na spotřebu energie, která je uváděna ve wattech, a pak také odhadovanou roční spotřebu televize vypočtenou zhruba ze čtyř průměrných hodin sledování televize denně. Tato se uvádí v kilowatthodinách a s její pomocí můžete přibližně odhadnout, kolik bude stát roční provoz.

Spotřeba televize se dá samozřejmě ovlivnit, ať už si vyberete kterýkoli model. Záleží například na míře jasu, který si v televizi nastavíte. Platí, že pokud se na televizi budete dívat v neosvětleném pokoji, jas obrazu může být nastaven na nižší úroveň. Pokud je pro vás spotřeba elektrické energie důležitá, vyhýbejte se dynamickému režimu obrazu a naopak hledejte televizory s podporou úsporného ECO režimu.

 

Co opravdu pomůže

Někdy se také uvádí, že rozdíl v roční spotřebě způsobí kompletní vypínání televize – tedy ne jen do stand-by režimu, ale úplné odpojení ze sítě. V praxi to znamená vytažení kabelu ze zásuvky. Tím ale u moderních televizorů dochází jen k velmi malé úspoře v řádu několika desítek korun ročně. Mnohem efektivnější je nenechávat televizi zapnutou, pokud se na ni nikdo nedívá. Důsledné vypínání televize při odchodu z pokoje může celkovou roční spotřebu ovlivnit mnohem více než její odpojování ze zásuvky.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Opiště prosím bezpečnostní kód