Blíží se léto. Naučte se větrat dříve, než dorazí tropy!

Blíží se léto. Naučte se větrat dříve, než dorazí tropy!

Většina z nás očekává příchod prosluněných letních měsíců s otevřenou náručí. Nejkrásnější období v roce si okamžitě asociujeme s dovolenou, relaxací u bazénu, pohodovými večery u grilu… ale také s úmornými vedry. Jakmile se do interiéru dostane příliš mnoho teplého vzduchu, přestává v něm být příjemně. Nejčastější chybou je non-stop větrání, jenomže dlouhodobý pobyt ve vydýchané domácnosti také není komfortní. Jak tedy v létě správně větrat?

 

Pěkné počasí svádí k nepřetržitému větrání (nedělejte to!)

Pokud máte ve zvyku nechávat v létě okna dokořán takřka nepřetržitě, nedivte se, že se u vás teplo akumuluje. Stěny do sebe natahují teplý vzduch a ohřívají místnosti i v době, kdy sluníčko nesvítí tak intenzivně.

Jak se s letními pařáky vypořádat? V podstatě se nabízí tři možnosti. Můžete si pořídit klimatizaci nebo stacionární větráky a vzduch průběžně chladit. Takové řešení se na první pohled jeví jako ideální, ale dlouhodobý pobyt v klimatizovaném prostředí není příznivý pro zdraví. Nehledě na fakt, že starší klimatizace bývají hlučné.

Nejpřirozenější výměna vzduchu probíhá okny, ovšem stejně jako v zimě je mnohem lepší tzv. nárazové větrání. Dokořán otevřenými okny lze intenzivně větrat cca 20 minut až půl hodiny, pokud možno průvanem. V době největšího horka by měla okna zůstat zavřená. V případě několikadenní vlny veder je vhodné větrat v noci a brzkých ranních hodinách. Přehřívání bytu v době „tropů“ zabráníte staženými žaluziemi či roletami. Při boji se suchým, těžkým vzduchem vám zase pomohou navlhčené textilie.

 

Řízené větrání umožňuje nepřetržitou výměnu vzduchu se zavřenými okny

Ale nabízí se i jiný způsob. Zdravé prostředí vám pomohou vytvořit větrací jednotky.

Řízené větrání na bázi decentralizovaných umožňuje nepřetržitou výměnu vzduchu i bez otevřených oken. Zařízení lze navíc přizpůsobit pro konkrétní místnosti. Instalace je nenáročná (nejsou nutné rozsáhlé stavební úpravy) a oproti klasickému centrálnímu systému řízeného větrání není zapotřebí montáž rozvodů vzduchu.

O řízeném větrání se dozvíte více na webu českého dodavatele špičkové německé technologie inVENTer na www.inventer.cz. Mimo jiné nabízí také odtahové ventilátory do koupelny.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Opiště prosím bezpečnostní kód